Siedem procent ogólnej liczby porodów dotyczy nastolatek.
W 2001 roku liczba urodzeń żywych przez dziewczynki w wieku do 15 roku życia wynosiła 349, aż 55 urodzeń dotyczy dziewczynek w wieku 14 lat i mniej, w tym wśród 13-latek odnotowano aż 7 urodzeń. Jedno dziecko zostało urodzone przez 12-latkę!
Liczba urodzeń żywych w grupie dziewcząt między 15 a 19 rokiem życia w 2001 roku wynosiła 25777.
PORODY NASTOLATEK WYNOSIŁY W 2001 PONAD 7% OGÓLNEJ LICZBY PORODÓW !
Mimo postępu medycyny i możliwości powszechnej edukacji wciąż odnotowywana jest pewna liczba urodzeń przez dziewczynki w wieku 15 lat i poniżej, która waha się pomiędzy 500 a 300 urodzeń rocznie. Dane pokazują jednoznacznie: urodzenia przez kobiety poniżej 19 roku życia, a także, co gorsza, przez dziewczynki, nie są w Polsce pojedynczymi wypadkami.
W niechcianą ciążę zaszło w 2005 roku 16 tysięcy nieletnich kobiet.
Według badań OBOP-u, aż 76% młodych kobiet i 65 % mężczyzn wyraża obawę przed niechcianą ciążą.
Obawa nie idzie jednak w parze z myśleniem o konsekwencjach 19% Polaków zaczyna współżycie seksualne w wieku 15 lub 16 lat, natomiast ten pierwszy raz ma za sobą ponad połowa osób w wieku od 17 do 19 lat.
Wychowanie seksualne coraz bardziej popularne (wg OBOP)
Głównym celem takich zajęć, według większości respondentów, powinno być przede wszystkim uczenie dzieci jak uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - w tym HIV/AIDS. Potencjalni odbiorcy lekcji wychowania seksualnego, czyli osoby w grupie wiekowej 15-17 lat, oprócz wiedzy w zakresie ochrony przed HIV/AIDS, wskazują jednak także na informacje dotyczące zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą. Niemal połowa badanych w tej grupie wiekowej uznała za ważne, aby zajęcia wychowania seksualnego objęły również naukę szacunku dla płci przeciwnej, informacje o współżyciu seksualnym, naukę rozwiązywania konfliktów i budowania trwałych związków uczuciowych oraz informacje o różnicach w podejściu do seksu i miłości w zależności od płci.
W Polsce istnieje duże przyzwolenie społeczne na realizację wychowania seksualnego w szkołach. Ponad 90% badanych opowiada się za tym, aby takie zajęcia były realizowane. Niepokoi jednak fakt, że od wielu lat wychowanie seksualne w Polsce jest zaniedbywane. - komentuje prof. Zbigniew Izdebski, autor badania.
Spośród osób dopuszczających prowadzenie zajęć wychowania seksualnego 67% określa się mianem głęboko wierzących i regularnie praktykujących. Problem świeckiego czy religijnego charakteru zajęć okazał się jednak najmniej istotny dla badanych. Jedynie 14% respondentów stwierdziło, że wychowanie seksualne powinno przekazywać religijny punkt widzenia. Natomiast świecki punkt widzenia preferuje 10%.
Wykres 1. Czy Pana(i) zdaniem w szkołach powinno się prowadzić zajęcia z wychowania seksualnego?, w %, 15-49 lat, 1997r. N=2702, 2001r. N=3200
Wykres 2. Ranking tematów i zagadnień propozycje badanych dotyczące zawartości programowej wychowania seksualnego, w %, wśród osób w wieku 15-17 lat, 2001r. N=22